31 Ekim 2014 Cuma

Dionaea muscipula(Venüs Fly Trap) - Venüs Sinek Kapan
Bakım Kılavuzu


Ana vatanı ABD'nin güney doğusu olan VFT(venüz fly trap) bitkisi çok yıllık bir bitkidir. Oldukça verimsiz bataklık ortamlarında yetişmesinden dolayı ihtiyacı olan besini sinek ve örümcek gibi böcekleri avlayıp sindirerek sağlamaktadır. VFT'lere ev ortamında bakarken sürekli avlanma(beslenme) mecburiyetleri yoktur, yani bitkime sinek bulayım besleyeyim gibi bir uğraşa girmeniz gerekmez :) Zaten kendisi bulunduğu ortamdaki böcekleri bir şekilde kendine çekerek avlanacaktır.

Toprak:
Bahsettiğimiz gibi VFT'ler verimsiz bataklık ortamlarında yaşadıklarından bahçe toprağı, sıradan bitki toprakları-torfları gibi içinde gübre, tuz ve mineral barındıran toprak karışımlarında kesinlikle ölecektir. Torf olarak sadece sphagnum torfu kullanılmalıdır. Her ne kadar bataklık bitkisi olsa da köklerinin çürümemesi için  önerimiz saksı harcı olarak "sphagnum torfu+kuartz kumu+perlit" karışımını 2+1+1 oranında kullanılmasını tavsiye ederiz. Kum ve perliti kullanmadan önce yıkamanızda fayda vardır.

                         
Sulama:
Bir bataklık bitkisi olan VFT'lerde sulama saksı altlığında daima 1-2cm kadar su bulundurularak yapılır. Altılığındaki suyun kurumasına izin verilmeden azaldıkça su eklenmelidir. Su seviyesinin çok yüksek tutulması da kök çürümesi yaşanmaması açısından yapılmamalıdır. Üstten sulama yapılmadan sadece altlığında su bulundurularak sulanmalıdır.Sulamada esas önemli olan nokta ise tuz, mineral vs.'ye bu kadar hassas olan bitkimiz su konusunda da aynı özelliği gösteriyor olması. Kesinlikle normal içme suyu, musluk suyu vb. kaynatılıp soğutulsa dahi kullanılmamalıdır.

Kullanılabilecek sular:

  • Yağmur Suyu
  • Benzinlik, bazı yapı marketler ve sanayi gibi   yerlerden bulabileceğiniz katkısız akü suyu(saf su)
  • Eczanelerden bulabileceğiniz saf su. (biraz daha pahalı oluyor diğer saf suya göre).
  • Ters Ozmoz cihazından arıtılan saf su. (normal arıtma cihazları değil ters ozmoz olmalı)
  •  Klimadan çıkan su. Eğer bu su kullanılacaksa kaynatılıp tekrar oda sıcaklığına soğutulduktan sonra kullanılmalıdır.
  • Buzdolaplarının buzluk kısmında oluşan karlanmanın eritilmesi ile elde edilen su. Fakat bu su son seçenek olarak kullanılmalı ve eğer kullanılacaksa kaynatılıp tekrar oda sıcaklığına soğutulduktan sonra kullanılmalıdırIşık:
VFT'ler ışığı oldukça seven bitkilerdir. Mümkün olduğunca aydınlık hatta direkt güneş ışığında bakılmaları gerekir. Fakat Türkiye şartlarında çok sıcak yerlerde, hatta çok sıcak yerlerde olmasa bile yazın sıcak aylarda öğle ve akşam üstü güneşinin yakıcılığından korunması gerekebilir. Buna bitkinizin durumu ve yaşadığınız yere göre kendiniz karar verebilirsiniz. Sabah güneşini ise öğleye kadar mümkün olduğunca alması çok faydalıdır. Bitkinizin günlük en az 3 saat direk güneş ışığı almasına özen göstermenizi öneririz.
Not: Kesinlikle gübre vs. kullanılmamalıdır.Dormancy (kış uykusu):
VFT'ler doğal yaşam alanlarındaki iklime göre kış uykusu(dormancy) geçirmek mecburiyetindedirler. Dormancy geçirmeyen bitkiler zamanla güçsüz kalarak ölmektedir. VFT'ler ekim sonu kasım gibi ikliminize göre dormancy'e girmeye başlayacaklardır. Dormancy döneminde bitkinin çoğu yaprağı hatta tamamı karararak çürüyecek yeni yaprak çıkarmayacak veya çok yavaş çıkaracaktır. Kapanları küçülecek ve kapanma hızları çok düşecektir. Bitkinizin dinlenme dönemi olan bu dönemde bitkiniz 4-8 C civarında bir ısıda tutulmalıdır. 10C'nin üstünde seyreden sıcaklıkta bitki dormancy'nin bittiğini düşüneceğinden 10C'nin altında olmasına özen gösteriniz. En düşük sıcaklık olarak da  sıfırın altına düşmemelidir. Sulama oldukça azaltılmalıdır. Bitkinizin saksı harcı kesinlikle kurumamalı ancak yazın olduğu kadar ıslak da kalmamalıdır. Altlığına su koyduktan sonra altlıktaki su tamamen kuruyuncaya kadar su eklememek pratik bir uygulamadır ancak yinede bulunduğu ortama göre ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Toprağa bastırdığınızda su çıkmamalı sadece nemli olmalıdır. Dormancy'i ışık alan ve havadar bir yerde geçirmesi bitkinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacak ve kök çürümesi, mantar gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır. Gerekli görürseniz dormancy sırasında 3-4 haftada bir önleyici olarak mantar ilacı uygulayabilirsiniz, ancak her mantar ve böcek ilacının etobur bitkiler için uygun olmadığını ve her ilaçlamada da bitkinin bir miktar strese gireceğini unutmayın.
Tohumdan çimlenen VFT'lerde ilk bir yıl dormancy'e almayınız. Bitkiniz 1 yaşını doldurduktan sonra dormancy'e almaya başlayınız.
Bitkiniz mart ayının ortaları gibi havaların ısınması ve güneş ışığının artmasıyla dormancy'den çıkmaya başlayacaktır. Dormancy bitiminde mart ayı içinde gerekirse saksı ve torf değişimi yapılmalıdır. Ben her sene torf değişimi öneriyorum ama duruma göre bunu 2 senede 1'de yapabilirsiniz(2 seneyi geçmemeli).Uyarı: VFT'lerde de diğer bitkiler gibi yaprakların ömrü bitince kararıp ölür korkulacak bir durum değildir. Ölen yaprağın yerine yenisi çıkacaktır. Bu doğal ömrü dışında yaprakların daha doğrusu kapanların belli bir kullanım ömrü vardır. Belli miktarda av yakalayan (açılıp-kapanan) kapanlar ölmeye aşlayacaktır. Kalem, parmak vs sokularak kapanların bitkiye yanlış alarm verdirterek boş yere kapattırılması kapanın ömründen gidecektir bunu unutmayınız!!! Ayrıca Venüs'lerin kapan mekanizması canlı avlara uygundur, kesinlikle kapanların içine ölü böcek, kıyma, et vs koymayınız.  ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder